Kim jest optyk?
Optyk specjalizuje się w dopasowywaniu okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych na zlecenie lekarza. Osoby pracujące w tym zawodzie ściśle współpracują z okulistami oraz optometrystami, którzy diagnozują i leczą choroby oczu. Optyk realizuje ich wytyczne, by dobrać najlepsze rozwiązanie poprawiające jakość widzenia.
Oprócz dopasowywania i wydawania okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych optycy również wykonują naprawy i regulacje istniejących okularów. Jest to ważne, gdyż z czasem każda rzecz ulega zużyciu, a taniej jest ją naprawić niźli wymieniać na nową. Dodatkowo optyk ma wiedzę, by interpretować recepty okulisty i zna się na właściwościach optycznych różnych rodzajów soczewek. Optyk musi również być na bieżąco z postępami w technologii optycznej i trendami w modzie okularowej, aby zapewnić swoim pacjentom najlepszą możliwą opiekę.
Czy optyk jest lekarzem?
Nie, optyk nie jest lekarzem, a specjalistą zajmującym się realizacją recept okulisty oraz sprzedażą okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Ma on zadanie pomóc pacjentom dobrać najlepsze soczewki okularowe i oprawki. Uwzględnia on przy tym nie tylko wadę wzroku, ale i cechy wizualne klienta, owal twarzy, kolor oczu oraz indywidualne potrzeby stylistyczne. Optyk nie ma uprawnień do diagnozowania czy leczenia schorzeń oczu.
Kto bada wzrok – optyk czy okulista?
Optyk może badać wzrok, ale w innym zakresie niż okulista i tylko, gdy ukończy studia podyplomowe, które mu na to pozwalają. Dzięki temu taka osoba jest w stanie zrealizować dodatkowe testy, ułatwiające dobór okularów, zyskując uprawnienia podobne do optometrysty. Jednak optyk jako zawód nie wykonuje badań wzroku.
Czy optyk to to samo co optometrysta?
Nie, optyk to nie to samo co optometrysta. Mimo iż te zawody są ze sobą mylone, to celem pracy osób nimi się zajmujących jest zupełnie co innego. Optometrysta ma uprawnienia do przeprowadzania badania wzroku, diagnozowania pewnych schorzeń oczu oraz przepisywania okularów i soczewek kontaktowych. Z kolei optyk skupia się głównie na sprzedaży i dostosowywaniu okularów oraz soczewek kontaktowych na podstawie recepty wystawionej przez okulistę lub optometrystę. Więcej na ten temat opisaliśmy w artykule Okulista, czy optometrysta.
Czym zajmuje się optyk?
Powyżej wymieniliśmy częściowo rzeczy, którymi zajmuje się optyk, ale teraz skupimy się szczegółowo na jego pracy:
- Interpretacja recept – optyk musi dobrze rozumieć terminologię i symbole używane w receptach wypisywanych przez optometrystów lub okulistów.
- Pomaganie pacjentom w wyborze okularów – współpraca z pacjentami pozwala dobrać dla nich najlepsze okulary korekcyjne, czy soczewki kontaktowe w oparciu o receptę, budżet i osobiste preferencje.
- Wykonywanie pomiarów – zadaniem optyka jest dokonanie precyzyjnych pomiarów twarzy, oczy i źrenic pacjenta, by dobrać pasujące soczewki i oprawki okularowe.
- Dopasowanie i regulacja okularów – optyk jest odpowiedzialny za to, by okulary korekcyjne były dla pacjenta wygodne w noszeniu i stabilne. Optycy są odpowiedzialni za zapewnienie, że okulary są odpowiednio dopasowane i wygodne dla pacjenta. Może on wyregulować oprawki, by zapewnić ich prawidłowe ułożenie.
- Wykonywanie napraw – jak wspomnieliśmy, rzeczy z czasem się zużywają, więc optycy dokonują napraw elementów oprawek, jak i samych soczewek.
- Edukacja pacjentów – oprócz dobrania okularów optyk pełni ważną rolę w edukowaniu pacjentów w zakresie właściwej pielęgnacji i użytkowania okularów oraz higieny wzroku.
Jesteś zainteresowany konsultacją optyka lub okulisty?
Umów się na wizytę już dziś!